Uruchom komputer umieszczając nośnik DVD z systemem Windows 8 w napędzie lub podłącz urządzenie USB. Jeżeli nie nastąpi automatyczny odczyt z zewnętrznego dysku należy zmienić sekwencje rozruchu. W tym celu należy przejść do systemu BIOS (w zależności od komputera mogą to być: F2, F12, Delete lub Esc) i zmienić kolejność rozruchu (Boot » First Boot Device » CD/DVD). Uruchom ponownie komputer, a następnie naciśnij dowolny klawisz, aby wykonać rozruch z nośnika DVD lub USB.

Instalator systemu Windows 8

 1. W pierwszej kolejności należy określić język oraz inne preferencje (format daty i godziny, klawiatura lub metoda wprowadzania). Po tej czynności zatwierdzamy naciskając przycisk Dalej.

  win8-instalator-1

 2. W celu instalacji systemu Windows wybieramy Zainstaluj teraz.

  win8-instalator-2

 3. Na kolejnej stronie: Wprowadzanie klucza produktu i aktywowanie systemu Windows należy podać 25-znakowy klucz produktu i kliknąć Dalej.

 4. Strona: Postanowienia licencyjne zawiera umowę dotyczącą oprogramowania Microsoft Windows 8. Jeżeli zgadzamy się na warunki licencyjne zaznaczmy Akceptuję postanowienia licencyjne i klikamy Dalej.

 5. W oknie: Jakiego typu instalację chcesz wykonać, wybieramy opcję Niestandardowa: tylko zainstaluj system Windows (zaawansowane). Pierwsza opcja Uaktualnienie: zainstaluj system Windows i zachowaj ustawienia, pliki oraz aplikację tylko nadpisuje istniejącą wersję systemu, jeżeli taki jest zainstalowany.

  win8-instalator-3

 6. Następnie wybieramy dysk, na którym będzie znajdował się system Windows 8. Możemy tu dokonać również operacji na dysku korzystając z Opcji Dysku (zaawansowane). Dostępne są takie opcje jak: format, dzielenie dysku na partycje, tworzenie (Nowa) lub zmienianie ich rozmiaru (Rozszerz). Gdy mamy wybraną partycje dyskową formatujemy ją, a następnie klikamy Dalej.

  win8-instalator-4

 7. W tej chwili rozpoczyna się proces instalacji systemu Windows 8.

  win8-instalator-5

 8. Gdy proces instalacji dobiegnie końca komputer sam się zresetuje i rozpocznie przygotowywanie ustawień konfiguracyjnych.

Personalizacja

 1. Po instalacji systemy Windows 8 kolejnym krokiem jest jego dostosowanie (ustawień, wyglądu) do indywidualnych potrzeb. W pierwszym oknie ustawiamy takie wartości jak: kolorystyka oraz nazwa komputera.

  win8-personalizacja-1

 2. Kolejnym etapem jest dostosowanie ustawień systemu. Możemy wybrać ustawienia ekspresowe (automatyczna konfiguracja ustawień widocznych na poniższym zdjęciu) lub wybrać własną konfigurację klikając Dostosuj.

  win8-personalizacja-2

 3. Dalej przedstawiona jest personalizacja ustawień własnych (zalecam przeczytać i wybrać odpowiadające nam ustawienia). W razie wybrania ustawień ekspresowych kontynuacja jest od punktu 4.

  • Ustawienia sieci – opcja udostępnianie lub nie plików i drukarek w sieci.

   win8-personalizacja-3

  • Sposób aktualizacji Windows Update, aplikacji oraz sterowników.

   win8-personalizacja-4

  • Wysyłanie firmie Microsoft informacji, które pomogą w ulepszaniu systemu Windows i aplikacji.

   win8-personalizacja-5

  • Wyszukiwanie rozwiązań problemów w trybie online oraz udostępnianie informacji aplikacjom.

   win8-personalizacja-6

 4. Ostatni punkt to skonfigurowanie konta Microsoft. Istnieje możliwość założenia konta online mającego na celu powiązanie systemu operacyjnego z usługami webowymi. W tym celu podajemy adres e-mail (ppkt a) lub jeżeli nie posiadamy takiego to tworzymy nowe konto, w celu jego uzyskania(ppkt b). Jeżeli jednak nie zamierzamy korzystać z tych usług wybieramy Zaloguj się bez użycia konta Microsoft (ppkt c).

  • Loguj się do systemu za pomocą adresu e-mail.

   win8-personalizacja-7

  • Utwórz konto, aby otrzymać nowy adres e-mail.

   win8-personalizacja-9

  • Zaloguj się bez użycia konta Microsoft – tworzymy zwykłe konto użytkownika w systemie wpisując nazwę oraz hasło.

   win8-personalizacja-11

 5. Na tym kończy się konfiguracja Windows 8. Czeka nas jeszcze krótka instrukcja użytkowania systemu, po której pojawi się ekran startowy w stylu Modern UI.

  win8-start